Petrooleumilamp

Petrooleumilamp

Mina valisin vana aja esemetest endale joonistamiseks petrooliumilambi. Meie majja jõudis see ese minu vanavanaema majast. Vanavanaema sündis 1923. aastal ja kui ta sai 90 aastaseks, siis kolis ta oma kodust ära linna tütre juurde elama. Tema kodu jäi tühjaks ja minu ema tõi sealt majast endale oma koju mälestuseks petrooliumilambi. See lamp on minu kodus kamina taga seisnud juba 10 aastat.

Vanasti kasutati seda petrooliumilampi maja valgustamiseks. See lamp võis seal majas olla juba enne seda, kui minu vanavanaema sinna pärast abiellumist elama asus. Ilmselt on see lamp vanem kui 100 aastat. Minu vanaisa mäletas sellest petroolilambist seda, et nemad olid lapsena vahel seda kasutanud. Kui elekter oli ära, siis saadi just selle lambi abil valgust. Praegusel ajal see enam kasutust ei leia, sest elektri abil on võimalik saada lae- ja laualampidest palju paremat valgust. Lisaks sellele pidi nende petrooliumilampidega olema ettevaatlik, et tulekahju ei tekiks.

See ese aitab meil paremini mõista, kuidas vanasti valgust saadi. Mulle endale meeldib ka selle eseme kuju ja klaasist silindrikujuline kuppel. Praegusel ajal kasutatakse lampe, mis töötavad elektri pealt.