Tormilatern

Tormilatern ehk petrooleumilamp

Petrooleumilamp on valgusti, milles kasutatakse valgustamiseks petrooleumi põlemisel vabanevat keemilist energiat. Kasutusele võeti need 19.sajandil. Petrooleumilambis põleb leek petrooleumisse ulatuva tahi otsas.

Petrooleumi oluliseks eeliseks õliga võrreldes on väike viskoossus, mistõttu see imbub tahti mööda hästi üles. Lambi põletis olevate õhuavade kaudu saab leek põlemiseks altpoolt õhku. Leegi heledaks põlemiseks vajaliku tõmbe tekitab põletile asetatud silindriline lambiklaas. Sedamööda, kuidas tahi põletist väljaulatuv ots lühemaks põleb (ja leek nõrgeneb), saab tahti nupuga ülespoole keerata

Tuule ja vihmakindel kaasas kantav valgusti, mille leeki kaitseb kustumast klaaskuppel.

Tormilaternast on kasu matkades-telkides, aga see on klassikaline valik õue kaunistamiseks ja valgustamiseks. Maakodus võib tormilaternast olla kasu ka juhul, kui elekter ära läheb.

Kuna me elame maal vanemas majas, siis on siin väga huvitavaid vanaaegseid asju. Nii ma leidsin selle lambi vana aida alt rippumast. Meil on veel üks lamp, mis on pikliku klaasiga.

Isa rääkis mulle, et kui ta oli väike siis tema vanavanemad kasutasid seda lampi erinevateks toiminguteks. Sellega oli hea tuua puukuurist puid või käia kuivkäimlas sest tuulega ei kustunud leek ära.

Meie kasutame neid lampe erinevateks kaunistusteks, nagu näiteks on ilus kui seal sees on väiksed led tulekesed või väike küünal.