Luureteade

Luureteade

Minu pere ajalooliseks esemeks on filmi ,,O2” autentne rekvisiit. See on luureteade, mille on kirjutanud luureohvitser Feliks Kangur osakonna ülemale. Ohvitser annab selles teada, et Nõukogude Liit ja Saksamaa on sõlminud Eesti iseseisvust ähvardava salakokkuleppe. Film esilinastus aastal 2020 ning arvatavasti on kiri ka sellel ajal valminud. Rekvisiit kuulub minu isale.

Kiri on trükitud musta tindiga ja punaste templite jälgedega tuhmunud valgele paberile. Sellel on Eesti vapi, kiirposti ja sõjavägede staabi II osakonna ülema templi jäljed. Luureteade on kirjutatud Helsingis augustikuus 1939. aastal. See on raamitud puidust pildiraami, mille saab riputada traadist konksuga seinale. Teate taga on seletav tekst, kus on selgitatud kirja sisu. Dokumendi taga on filmi režissööri Margus Paju autogramm.

Rekvisiit on pärit 2020. aasta Eesti filmist ,,O2”. Ese sattus meie perekonda 2021. aasta veebruaris ning enne seda kuulus see filmitegijatele. Minu isa võitis selle Facebook´i loosimängus. Loosiõnn naeratas just minu isale. Kui auhind saabus, oli see mullikilega ümbritsetud ja pakitud uhkesse kingakarpi.

See ese on meie perele ja eelkõige minu isale tähtis, kuna sellel on ajalooline väärtus ning isa suur huvi toimunud sõjaliste sündmuste kohta. Kui ma seda kirja vaatan, siis see tekitab minus huvi filmis toimunud sündmuste vastu. Samuti tekitab rekvisiit uhke tunde, et see on meie kodus. Minu arust võiks see olla muuseumis, sest see on oluline rekvisiit Eesti filmiajaloos ning see sisaldab ajaloolist infot.