Koolimüts

Sellel pildil on minu vanaisa koolimüts. Vanaisa lõpetas 1958.aastal Tallinna Polütehnikumi tehnik-elektriku eriala. Õpinguid alustas ta tegelikult Tartu Ehitustehnikumis, kuid selle tegevuse lõppemisel viidi kogu kursus üle Tallinna Polütehnikumi. Hiljem on vanaisa rääkinud, et tegelikult oleks ta tahtnud õppida ehitust ja edasi arhitektuuri, kuid ajad olid rasked ning nii pikaks ajaks kodust kaugele Tallinna õppima minna polnud võimalik.
Ühel päeval, kui rääkisime sellest, et paljudel koolidel on oma mütsid, otsis vanaisa välja selle pruuni sametise tekli, mida tema oli kandnud ning kinkis selle mulle. Müts on mulle tähtis, sest see on minu vanaisa oma.
Minu vanaisa on üks väga eriline inimene. Ma ei tea ühtegi teist, kes oleks sama töökas, abivalmis, tark ja hea. Ta on oma elu jooksul pidanud mitmeid ameteid. Kõige pikemalt, üle 20 aasta, töötas ta õpitud erialal Projekteerimise Instituudi Kommunaalprojekti Tartu osakonnas tehniku, grupijuhataja ja insenerina. Aastaid tegi ta metallitööd Saadjärve kolhoosis ja hiljem OÜ Sames, mille asutamisel ta osaline oli. Praegu teeb vanaisa puutööd. Paljudes kodudes, koolides ja käsitööringides kootakse tema tehtud kangastelgedega vaipu ja tehakse tema vööraamidel kirivöid. Vanaisa on 83-aastane, aga saab hästi hakkama arvutiga. Tema täiendab meie perefirma kodulehekülge, peab kirjavahetust ja koostab arveid.
Vanaisal on elu jooksul olnud palju erinevaid hobisid. Juba nooruse tegeles ta fotograafiaga. Tänu sellele on mul palju pilte oma ema lapsepõlvest. Vanaisa on suur lugeja. Nende kodus on suur raamatukogu ja vanaisa on aktiivne raamatukogu külastaja. Aastaid on ta tegelenud meie sugupuu uurimisega. Veel pakuvad talle huvi Eesti mõisad. Ta on väga paljusid ise vaatamas käinud, pildistanud ja raamatutest ning internetist infot otsinud. Suvel käis ta vitraažikursusel ja teeb nüüd aeg-ajalt klaasitööd.
Vanaisa on valmis alati midagi uut õppima ja see koolimüts võiks olla muuseumis elukestva õppija märgiks.
Lisaks kõigele vanaisa joonistab väga hästi. Arvan, et oma kunstihuvi olengi just temalt pärinud.