Heegelnõel

Heegelnõel

Pildi peal on peenike heegelnõel, mis on valmistatud metallist. Vanasti ei tehtud plastikust heegelnõelu nagu tänapäeval. Selle vanus on umbes 100 aastat. Heegelnõela peale on kirjutatud number 11 ja heegeldada saab sellega õmblusmasina niidiga. Nii peenikese nõelaga heegeldatud pits tuleb hästi õrn ja heegeldamiseks kulub kaua aega.
See jõudis meie koju, sest see oli üks mu vanavanaema asjadest. Sellega heegeldati vanasti erinevatele asjadele pitse. Kaunistati põllesid, käterätikuid, kardinaid, voodikatteid, linikuid, kleite, pluuse ja seelikuid. See heegelnõel on oluline, sest vanasti kaunistati erinevaid asju ise heegeldatud pitside abil. Tänapäeval nii palju ei heegeldata ja pole enam nii peenikesi heegelnõelu müügil, sellepärast võiks see ka muuseumis olla.
Mu vanatädi ka kasutas seda kunagi koolitööde jaoks, näiteks kaunistas linikuid äärtest ja heegeldas valgeid pitsilisi linikuid. Vanatädi heegeldas sellega umbes 50 aastat tagasi. Ka siis heegeldati rohkem, sest poes polnud linikuid eriti müügil. Vanatädi heegeldas valgest niidist, sest värvilisi niite ka ei olnud saada. Mu ema ka proovis sellega kunagi pitsi heegeldada, kuid valmis ei saanud, sest aega kulus palju. Siis oli juba pitse poes müügil.
Seda saaks praegu ka veel pitsi, linikute ja motiivide heegeldamiseks kasutada. Praegu on poes müügil ka erinevaid värvilisi niite, et saaks teha värvilisi asju. Leidsin Internetist punased kõrvarõngad.
Peenikese nõelaga heegeldatud motiive saab kasutada näiteks koti kaunistamiseks.